Blog - Cyfrowa Szkoła i Synology

Powrót
admin 25/06/2020r
Logo firma Synology, logo Szkoła Podstawowa nr 146 w Warszawie, logo firma IT Solution

Cyfryzacja Szkoły z Synology

Czym jest serwer NAS Synology?

Serwery NAS, czyli Network Storage Attached, to serwery plików, które wykorzystywane są do magazynowania i współdzielenia plików.
Na rynku jest wiele rozwiązań różnych firm. Jednym z wiodących producentów jest Synology.

Jakie mieliśmy zadanie?

Szkoła Podstawowa nr. 146 im. Janusza Korczaka to stawiająca na nowoczesne rozwiązania i metody nauczania placówka edukacyjna. Szkoła  istnieje od 1964r a ostatnich latach dynamicznie rozwija się pod względem nowoczesnych metod nauczania.

Dyrekcja szkoły postawiła na współprace oraz informatyzacje codziennych zadań. Uczniowie wymieniają się z nauczycielami pracami oraz zadaniami, przez udostępnianie ich w katalogach domowych, nadzorowanych przez nauczycieli. Dzięki temu w każdej chwili jest możliwość sprawdzenia aktualnych postępów, czy nadzorowanie wykonywanych prac przez rodziców. Niestety stare rozwiązanie przestało być wystarczająco wydajne ponieważ, tym roku szkoła powiększyła się z znaczny sposób, przejmując dodatkową placówkę, która została dodana do jej infrastruktury i zasobów.

Jak rozwiązaliśmy problem?

Wdrożyliśmy rozwiązanie Synology, które rozwiązało problemy związane z dużą ilością jednoczesnych zapytań, oraz z niewystarczającymi zasobami starego urządzenia, które uniemożliwiały efektywne korzystanie w czasie rzeczywistym. Kolejnym problemem okazały się popularne wirusy szyfrujące dane. Dzięki wykorzystaniu serwera NAS jako centrum kopii zapasowych z funkcją historiowania plików, udało się uniknąć straty ważnych danych.

Dzieci, rodzice i nauczyciele czują, że są w XXI wieku. Szkoła to nie ciężkie książki, zeszyty, sterty prac i dokumentów, ale również przyjemność, nowoczesne, nadążające za światem rozwiązania i zabawa.

Szkoła chciała wejść w XXI wiek i dopasować swoja ofertę do wymogów obecnych czasów. Udało się to osiągnąć wybierając firmę Synology, która po zapoznaniu się z opiniami w Internecie, spełniała wszystkie zakładane wymogi i funkcjonalności.

Do sieci z z ok. 400 użytkownikami i 150 komputerami wdrożono nową jednostkę, wybór padł na model RS815+, czyli rozwiązanie dla średnich firm. Zastosowanie dysku SSD w trybie cache, sprawiło, że czas dostępu do najczęściej użytkowanych plików został skrócony. Urządzenie zostało skonfigurowane dodatkowo jako centrum backupu i współdzielenia plików ważnych dla części administracyjnej szkoły. Ustawiono synchronizacje kluczowych danych oraz wersjonowanie plików, co pozwoliło na odzyskanie ważnych danych po zaszyfrowaniu ich na komputerze. Dzięki 4 portom GbE, ustawionym trybie link aggregation, zwiększyła się wydajność w sieci lokalnej.

Dodatkowe atuty.

To rozwiązanie okazało się również idealną odpowiedzią na czasy pandemii COVID-19 ponieważ pozwoliło na łatwą pracę zdalną.
Nauczyciele oraz uczniowie, mogą pracować z domów, wymieniając się łatwo pracami. Każdy posiada swoje indywidualne konto, na które może zalogować się klikając na link ze szkolnej strony.

Sprawdź co jeszcze możesz zrobić na serwerze Synology

Synology zmieniła jakość uczenia, uprościła sprawy organizacyjne i wprowadziła szkołę w XXI wiek.

2019 ITSOLUTION
Wykonanie: ITHEX STUDIO